Виставка до 204-ї річниці від дня народження Т.Г. Шевченка

 [Завантажити матеріаали виставки у форматі pdf] 

До 204-ї річниці від дня народження великого сина українського народу, геніального поета та художника Т.Г. Шевченка, в читальному залі Державного архіву Вінницької області відкрито тематичну виставку документальних матеріалів та друкованих видань. Виставка підготовлена відділом інформації та використання документів ДАВіО.
             Експоновані на виставці матеріали тематично поділяються на 4 розділи: «Шевченкіана у книжково-газетних виданнях», «Ставлення царського уряду до постаті Т.Г.Шевченка», «Вшанування пам’яті великого Кобзаря за радянської доби» та «Постать Т.Г.Шевченка мовою документів київських архівів».
             У 1-му розділі експозиції увагу відвідувачів привертає унікальне видання 1897 року під назвою «Живописная Россия», в якому використано  етнографічні напрацювання Т.Г.Шевченка. Чимало художніх  робіт Т.Г.Шевченка відвідувачі зможуть побачити в академічному виданні «Історія українського мистецтва». Зразки української усної поетичної народної творчості, присвячені великому Кобзарю, містяться у збірці «Історичні пісні» (К., 1961).
            Серед документів 2-го розділу виставки представлено розпорядження, циркуляри, накази центральних та місцевих органів влади Російської імперії про заборону відзначення шевченківських роковин, а також використання його творів та портретів у навчальних закладах. Разом з цим, представлено також документи про збір коштів окремими громадами на спорудження першого в Україні пам’ятника Т.Г.Шевченку.
             Третій розділ виставки містить документи про перейменування окремих населених пунктів (села Столипіне, Попівка, Зіновинці та ін.)., колгоспів, присвоєння імені поета навчальним закладам за радянської доби.
             В четвертому розділі виставки привертають увагу копії документів з центральних київських архівів, зокрема, копія запису в метричній книзі церкви Іоанна Богослова в с.Моринці Звенигородського повіту Київської губернії про народження Т.Г.Шевченка. Досить цікавим та змістовним є також документ, що містить повідомлення київського губернатора П.Г. Гессе київському, подільському і волинському генерал-губернатору І.І. Васильчикову про події, що відбувалися під час перепоховання Т.Г.Шевченка.
            З матеріалами виставки могли ознайомитися відвідувачі читального залу Держархіву області, а також студенти вузів міста.

                                                     Головний спеціаліст відділу інформації ДАВіО,
                                                     к.і.н. Завальнюк К.В.

20.03.2018