«Освіта на Поділлі»

У приміщенні читального залу Державного архіву Вінницької області (корпус № 1, вул. Соборна № 17) була розгорнута виставка документів «Освіта на Поділлі». Експозиція виставки складається з кількох розділів, що відповідають хронологічним періодам.

У першій частині під назвою «Освіта дожовтневого періоду на Вінниччині» були представлені журнали реєстрації студентів Подільської губернської гімназії 1819-1821 рр., в яких міститься інформація про студентів, які розпочинали навчання в гімназії, а саме: квартальні домашні студентські роботи 1819-1820 рр. (зокрема студента Яна Білецького), список книг, якими потрібно було укомплектувати повітові училища для початку навчального 1843 року, різноманітні документи, які стосуються функціонування парафіяльних училищ (формулярний список вчителя, журнал успішності учнів, свідоцтво, видане селянському сину про закінчення навчання). Окремо були представлені номери «Подільських єпархіальних відомостей», що зберігаються у фондах архіву за 1862-1905 рр. і в яких містяться матеріал щодо освітніх процесів на Поділлі.

У другому розділі виставки «Освіта на Поділлі періоду УНР та радянської України» були представлені такі документи, як журнали оцінювання учнів по предметах двокласних шкіл з зазначенням усіх основних та додаткових спеціалізованих предметів. З періодичних видань були представлені витяги з газети «Наш Шлях» за 19 грудня 1919 рік (зокрема некролог присвячений колишньому вчителю Подільської духовної семінарії Яворовському М. І.),  список слухачів курсів по ліквідації неграмотності, анкети підприємств (за 1924 рік) з інформацією про проведення українізації серед працівників. Було представлено книги актових записів відділу ДРАЦСу про народження за 1925 рік, для наочного показу специфіки заповнення бланків відповідних документів (з огляду на рівень грамотності працівників сільських рад того часу).

Третій розділ «Репресоване вчительство» був представлений п’ятьма томами «Реабілітовані історією. Вінницька область» (для наочного показу відвідувачам виставки та пояснення, як саме охочі можуть віднайти дані про своїх репресованих предків (зокрема і репресованих працівників освіти). Були представлені кримінально-слідчі справи репресованих учителів, а саме: Беговщиця Мартина Францовича, учителя із с. Черемошне Тиврівського району та Андрійчука Кесара Омеляновича, вчителя за освітою, який на момент арешту працював у краєзнавчому музеї м. Вінниця. Також було представлено кримінально-слідчу справу директора школи с. Вівсяники Козятинського району Вінницької області – Карпеки Лева Олександровича, який був репресований після того, як ув’язнили його брата, що займав посаду в міністерстві Просвіти УРСР (матеріали даної справи яскраво свідчать про розмах репресивної машини зокрема і проти освітян краю).

Заключний розділ виставки «Освіта в окупованій Вінниці» був представлений документами 1941-1943 рр. серед яких список учителів та службовців Вінницької школи № 2 (у цьому списку цікавими є позначки біля прізвищ деяких учителів з інформацією про те, що їх родичі були репресовані радянськими органами в 1930-х роках), представлений також був протокол з інформацією про погодження програми викладання української мови в школах на 1942-1943 навчальні роки. З періодичних видань було експоновано газету «Вінницькі вісті» за 1942 рік, в якій представлено некролог присвячений краєзнавцю та науковцю Євфімію Сіцінському.

Завантажити матеріали  «Освіта на Поділлі» 

09.11.2020