Онлайн-виставка документів до Дня рідної мови «Нацменшини на Вінниччині»

До Міжнародного дня рідної мови (21 лютого 2017 р.) Держархівом Вінницької області підготовлено тематичну онлайн-виставку документів та матеріалів. Лейтмотивом виставки можуть послужити слова Ліни Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову…»
Сказане відображає складний і суперечливий шлях розвитку національних меншин Поділля (а це не лише поляки, росіяни та євреї, але й вірмени, греки, молдавани, чехи, німці, ассирійці та ін.) у складі Російської імперії, Радянського Союзу та Незалежної Української держави.
На виставці експонуються унікальні документи про кількісний склад греків, вірменів та євреїв, що проживали наприкінці ХVІІІ ст. у м. Могилеві- Подільському, матеріали І Всеросійського перепису населення 1897 року, документи, що розкривають існування національних шкіл на Поділлі у 20-і роки, особові документи учителів цих шкіл, документи релігійних громад Поділля (старообрядницьких, римсько-католицьких, іудейських та ін.), а також метричні книги костьолів, рабинатів, церков.
Окремими розділами виставки постають документи періоду Великого терору 30-х років, жертвами якого стали усі без винятку народи, що проживали на Вінниччині (українці, поляки, вірмени, євреї та ін.).
Значний інтерес становлять документи про сучасне життя нацменшин на Вінниччині (статистичні дані, документи про соціально-економічний та культурний розвиток тощо).
«Документи виставки мають велике суспільне значення, - наголосив Тітаренко І.А., архівіст ДАВіО, - адже вони стверджують, що лише в умовах добросусідських відносин можливий гармонійний розвиток усіх без винятку національних меншин не лише на Вінниччині, але й усієї України».
Документальну виставку можна переглянути на сайті Держархіву Вінницької області у рубриці «Виставки».
Для отримання детальної інформації про виставку потрібно звертатися за телефоном 67-09-97.

[Завантажити ЕКСПОЗИЦІЙНИЙ ПЛАН ВИСТАВКИ у форматі pdf] 
[Завантажити матеріали Розділу 1 виставки у форматі pdf]   
[Завантажити матеріали Розділу 2 виставки у форматі pdf] 
[Завантажити матеріали Розділу 3 виставки у форматі pdf]
[Завантажити матеріали Розділу 4 виставки у форматі pdf]
21.02.2017