«Роль православного духовенства та віруючих у порятунок єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни»

28 вересня 2021 року в приміщенні Київської духовної академії та церковного-археологічного музею Київської державної адміністрації відбувся науковий круглий стіл на тему: «Роль православного духовенства та віруючих у порятунок єврейського населення від Голокосту під час Другої світової війни», який проводився до 80-х роковин трагедії Бабиного Яру.

З вітальним словом виступили заступник керівника Офісу Президента України Олексій Дніпров, голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Олена Богдан, надзвичайний та повноважний посол Держави Ізраїль в Україні Міхаель Бродський, відомі церковні та релігійні діячі, голова Українського інституту Національної пам’яті, кандидат філософських наук Антон Дробович, генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» Роза Топанова та ін.

Теми численних доповідей зарубіжних та вітчизняних науковців, що брали участь у круглому столі:»Бабин Яр як місце пам’яті та спільна Голгофа XX cт.»; Православні «Праведники народів світу» в Україні – подвиг і пам’ять»; Православні священики і віряни, розстріляні нацистами разом з євреями та представниками інших народів у Бабиному Яру» та інші.

В рамках третьої частини програми круглого столу «Православні священики Вінниччини та їх родини – рятівники євреїв в епоху Голокосту» зі спільною доповіддю виступили: протоієрей Назарій Давидовський – керівник історичного відділу єпархії УПЦ, викладач гуманітарного педагогічного коледжу; Фаїна Винокурова – заступниця директора державного архіву Вінницької області з науково-методичної роботи, к.і.н., заслужений працівник культури України. Назарій Давидовський  у своїй співдоповіді висвітлив автобіографічні дані православних священиків Вінниччини – рятівників євреїв в період Голокосту. У своїй співдоповіді Фаїна Винокурова здійснила докладний огляд архівних джерел, документів «усної історії» про порятунок євреїв православними священиками, зокрема, гніванським священиком Володимиром Дложевським, який врятував понад 20 гніванських євреїв, організувавши перехід з німецької до румунської зони окупації; подвиг вінницького священика Михайла Дрончака, який прихистив у своїй домівці єврейську дівчину Шуру Шапіро, підмінивши її документи про єврейське походження на українські на ім’я Марія Виштак; монахині Браїлівського монастиря Марії Гончар, яка врятувала від розстрілу Ріву Брайтер та її матір. Доповідачка використала маловідомі архівні джерела у т.ч. архівно-слідчі справи передані до держархіву з архівного підрозділу СБУ у Вінницькій області, документи «усної історії» – свідчення та спогади та учасників подій, свідків тощо.

Передбачається видання наукових статтей авторів-учасників «круглого столу».

 

 

28.09.2021