Відбулося відкриття документально-публіцистичної виставки , присвяченій темі геноциду проти української нації — Голодомору 1932-1933 рр.

21 листопада 2019 року о 10.00 у виставковому залі Вінницького обласного краєзнавчого музею відбулося відкриття документально-публіцистичної виставки , присвяченій темі геноциду проти української нації — Голодомору 1932-1933 рр. Виставку коментувала завідувачка науково-дослідницького  відділу новітньої  історії  Лариса Семенко. 
Експозицію створено на архівних матеріалах з фондів Державного архіву Вінницької області, Вінницького обласного краєзнавчого музею . Представлено документи з числа офіційної документалістики — донесення, оглди, листування з фондів колишнього облпартархіву, актові записи громадянського стану періоду 1932-1934 років із зазначенням причини смерті селян, робітників, спогади учасників та очевидців тогочасних подій — з однойменної колекції документів оral history – усної історії.
У відкритті виставки брали участь провідні науковці України — дослідники теми Голодомору 1932-1934 рр. Віктор Брехуненко - український історик, доктор історичних наук (2000), професор (2005), завідувач відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Директор Інституту дослідження Голодомору, філіалу Національного музею Голодомору-геноциду; Ігор Якубовський -  заступник директора  Інституту дослідження Голодомору, кандидат архітектури.
Питання ідеологічного та історико-політичного характеру, викладання трагічної сторінки в історії України — Голодомору 1932-1934 рр. у школах та інших навчальних закладах порушив у своєму виступі Володимир Лазаренко, завідувач кафедри українознавства Вінницької академії неперервної освіти.
У заході брали участь представники державного архіву Вінницької області — Фаїна Винокурова, заступник директора архіву з науково-методичної роботи, к.і.н., заслужений працівник культури України, та завідувач читального залу архіву, архівіст І категорії  Ігор Тітаренко.
У своєму виступі Фаїна Винокурова охарактеризувала джерельну базу Державного архіву Вінницької області з голодоморівської тематики та перспективах впровадження документів у науковий обіг, а також розповіла  про збірник документів та матеріалів “Голод 1932-1933, 1946-1947. Вінницька область. Документи та матеріали”, підготовлений дослідницею та її тодішнім колегою Романом Подкуром (нині - старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України,  кандидат історичних наук, Заслужений працівник культури України). Збірник із науковими статтями співавторів вийшов друком у 1998 році: це була одна із перших в Україні наукових праць з тематики Голодомору 30-х років ХХ ст.
Фаїна Винокурова порушила питання реставрації плівки та використання  в науковій та педагогічній практиці документального фільму “Смертні листи”, створеного українською кіностудією “Центрнаукфільм” за документами ДАВіО (фільм вийшов на екрани у 1995 році за сценарієм українського письменника та публіциста Бориса Хандроса), а також питання співпраці з Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм.

Фрагменти документально-публіцистичної виставки “Нас вбивали, бо ми українці”.

Фрагменти документально-публіцистичної виставки “Нас вбивали, бо ми українці”.

Президія заходу.

Президія заходу.


22.11.2019